Yayın Akışı

Canlı Radyo

Hemen Dinle

SOHBET

ANDROİD

Geçmişten Bu Güne Arabesk


EsC     13-10-20     Genel     44 Defa Okundu

 

Zamanın En Çok Satan Arabesk Şarkı Plakları
Arabesk, her zaman diliminde ihtiyaç duyulan bir müzik türüdür. Bu yüzden, nesilden nesile, kültürden kültüre aktarılan bir geçirgenlik ihtiva etmektedir.

 

Arabesk, her zaman diliminde ihtiyaç duyulan bir müzik türüdür. Bu yüzden, nesilden nesile, kültürden kültüre aktarılan bir geçirgenlik ihtiva etmektedir. Zamanın en çok satan arabesk şarkı plakları denildiğinde ise, gerçekten büyük bir külliyet dikkate alınmaktadır.

 

Zamanın En Çok Satan Arabesk Plakları Nelerdir?

Zamanın en çok satan arabesk plakları dediğimizde, hemen hemen 1980’li dönemlerden bahsetmemiz olasıdır. Bu dönemler hem plakların var olduğu, hem de arabeskin yoğun şekilde herkese yayıldığı tarihleri işaret etmektedir. Bu plaklar içinde aşağıdaki isimleri sayabilmemiz mümkün gözükmektedir:

 

  • Dil Yarası, Orhan Gencebay

Bu plak 1984 tarihlidir. Ayrıca, albüme ismini veren ‘Dil Yarası’ şarkısı da dillerden düşmemiştir.

 

  • Küskünüm, Müslüm Gürses

Bu plak, özellikle Gürses severlerin ilgisini toplamıştır. Sanatçının kendine has özel bir dinleyici kitlesi de bulunmaktadır. 1986 yılında çıkan plak, toplam 10 şarkıyı içermektedir.

 

  • Duyar Mısın Feryadımı, Gülden Karaböcek

Başka bir arabesk sanatçısı olan Neşe Karaböcek’in kardeşi Gülden Karaböcek, bu plağı 1985 yılında çıkarmıştır.

 

  • Unutulan, Cengiz Kurtoğlu

Kurtoğlu’nun bu plağı, 1986 yılında piyasaya sürülmüştür. Sanatçı, 1997 yılındaysa, ‘Unutulmayanlar/ Unutulan’ adıyla bir albüm çıkarmıştır.

 

  • Mavi Mavi, İbrahim Tatlıses

Türkiye’nin gelmiş geçmiş en önemli isimlerinden biri olan İbrahim Tatlıses’in, ‘Mavi Mavi’ şarkısı ortalığı sallamıştır. Plak, 1985 yılına aittir.

 

  • Acıların Kadını, Bergen

Bergen’in, 1986 tarihli albümüne adını veren şarkı hâlâ çok ünlüdür. Bugün bile dinlenilmektedir.

 

  • Ayrılamam, Küçük Emrah

Emrah’ın bu albümü 1987 yılına aittir. Kendisi, gençlere de arabeski sevdiren popüler bir isim olarak bilinmektedir.

 

  • Biz Ayrılamayız, Bülent Ersoy

Müziğin divası olarak bilinen Bülent Ersoy, ‘Biz Ayrılamayız’ şarkısıyla çok sevilmiştir. Albüm, 1990 yılı çıkış tarihlidir.

 

Günümüzde Arabesk Nerelerden Dinlenilmektedir?

Günümüzde de arabsek müzik eskisi gibi rağbet görse de, kimi yerde rep müzikle kimi yerde popüler müzikle daha fazla kaynaşarak dolaşıma girmiştir. Hatta, alternatif müzik türleriyle de (caz, rock vd.) bir araya gelen arabesk, yeni melez türleriyle birlikte yolculuğunu sürdürmektedir.

Bu yazımızı beğendiyseniz, bu kategoride yer alan Mutlu Sohbetler başlıklı geveze sohbet, harika sohbet ve kelebek sohbet konularında bilgi veren bir önceki yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

, , , , , , , ,

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


%d blogcu bunu beğendi: